Dowiedz się, jakie korzyści płyną z członkostwa w naszym Cechu i jak możemy wspierać Twój rozwój zawodowy.
Wstąpienie do grona Cech Rzemiosł Różnych w Sztumie, od zawsze związane jest z kształceniem dualnym uczniów ze szkół zawodowych. Korzyścią ze współpracy z nami jest pełna pomoc, począwszy od spisywania umów o pracę w celu przygotowania zawodowego, po ukończenie nauki zawodu egzaminem czeladniczym / mistrzowskim.
Zajmujemy się przygotowaniem dokumentacji do OHP dotyczącej refundacji wynagrodzeń młodocianych pracowników oraz składek na ubezpieczenie społeczne od wypłaconych wynagrodzeń. Wspieramy również w przygotowaniu wniosków o zwrot za wykształcenie uczniów młodocianych.
Zachęcamy do wspierania tradycji, której największym celem jest rozwój Rzemiosła Polskiego w małych, średnich i dużych przedsiębiorstwach.
Cech Rzemiosł Różnych w Sztumie informuje, że zgodnie art. 3 pkt 5 Ustawy o rzemiośle z dnia 22 marca 1989 roku (z późn. zm.), rzemieślnicy zatrudniający pracowników w celu przygotowania zawodowego w rzemiośle obowiązani są być członkami jednej z organizacji rzemieślniczych, tj. cechu albo izby rzemieślniczej.
Mając na uwadze powyższe, Izba nie będzie dopuszczać do egzaminów czeladniczych młodocianych pracowników odbywających przygotowanie zawodowe u rzemieślników, którzy nie są zrzeszeni w organizacjach rzemieślniczych.
Sztumski Cech zrzesza 46 firm w 10 branżach: budowlanej, drzewno-meblarskiej, elektrycznej, fryzjerskiej, gastronomicznej, cukierniczej, mechanicznej, motoryzacyjne, hydrauliczne i spożywczej działających nie tylko na terenie miasta Sztum ale także gmin Dzierzgoń, Mikołajki Pomorskie, Stary Targ, Stary Dzierzgoń.
Członkami Cechu na zasadzie dobrowolności mogą być rzemieślnicy, prowadzący działalność w zakresie objętym § 6 Statutu , a także w czasie określonym, inne osoby fizyczne lub spółki cywilne osób fizycznych nie spełniające warunków w zakresie kwalifikacji i zatrudnienia określonych w ustawie o rzemiośle. Warunkiem przyjęcia na członka Cechu jest złożenie deklaracji. Deklaracja powinna być złożona pod rygorem nieważności w formie pisemnej. Deklaracja powinna być podpisana przez zainteresowanego, zawierać jego imię i nazwisko, rodzaj wykonywanego rzemiosła, adres zamieszkania oraz oświadczenie, dotyczące gotowości uiszczania składek członkowskich. Organem uprawnionym do przyjmowania członków jest Zarząd.
Członkowie mają prawo:
- Korzystania z pomocy i świadczeń w granicach statutowej działalności Cechu.
- Udziału w wyborach do organów Cechu.
- Zgłaszania wniosków w sprawie działalności i zrzeszonych w niej organizacjach.
Do statutowych obowiązków członka Cechu należy:
- Stosować się do postanowień statutu oraz uchwał organów Cechu.
- Przestrzegać zasady etyki zawodowej i godności zawodowej.
- Regularnie opłacać składki cechowe.
Członkostwo w cechu ustaje na skutek :
- wystąpienia za wypowiedzeniem w formie pisemnej,
- wykreślenia członka na podstawie uchwały podjętej przez Zarząd
- wygaśnięcie członkostwa w przypadku śmierci członka,
- Wygaśnięcie członkostwa z powodu nie płacenia składek członkowskich przez okres jednego roku.