Od ponad 70 lat łączymy tradycję z nowoczesnością, kształtując przyszłość rzemiosła w regionie.
W Sztumie rzemiosło zaczęło się już w XV. A pierwszy statut Cechu pochodzi z 1725 roku. Na terenie Sztumu. Po wojnie 23 września 1945 roku odbyło się pierwsze zebranie w starym budynku przeznaczonym do rozbiórki gdyż groził zawaleniem i miał prawie sto lat, mieszczącym się na ulicy Jagiełły 22. Inicjatorem był stolarz Edmund Kreński właściciel budynku i Teodor Górski. I tak oto Powołaną organizacją której nadano nazwą Cech Rzemiosł Różnych w Sztumie zatwierdziła 12 października 1945 roku Pomorska Izba Rzemieślnicza w Gdańsku. W skład zarządu Starszy Cechu Teodor Górski, Podstarszy Michał Zaremski, skarbnik Teofil Potowski , a Sekretarzem został Edmund Kreński. 23 listopada 1947 roku Cech obchodził swoje święto z okazji przekazania Sztandaru. W tym wydarzeniu uczestniczyło wiele ważnych i znanych osób związanych w pomorskim Rzemiosłem. Od początku roku 1948 organizacje Rzemieślnicze ze Sztum , Malbork ,Kwidzyn zaczęto odgórnie centralizować i Sztum – Cech Rzeźniczo- Wędliniarski grupujący 39 rzemieślników ze Sztumu Malborka i Kwidzyna. Został on rozwiązany w 1950 roku Niestety w roku 1953 trudności finansowo -gospodarcze jakie dopadł nasz Cech i rzemieślników, był to okres nieuzasadnionej ekonomicznie likwidacji zakładów na terenie powiatu Sztumskiego co wiązało się z okresem stalinowskim, kiedy zwalczano drobnych rzemieślników.
Odbudowa rzemiosła rozpoczęła się w październiku 1956 roku powstały cechy Sztum Malbork i Kwidzyn., pod kierownictwem Aleksy Burzacki.
26 czerwca 1966 roku gdy w kraju obchodzono uroczystości 1000-lecia Państwa Polskiego, w Sztumie nastąpiło uroczyste otwarcie ,, Domu Rzemiosła 1000-lecia”
11 Października 1970 roku obchodzono uroczystość 25-lecia rzemiosła sztumskiego.
Gdy w 1975, w wyniku podziału administracyjnego, utworzono49 województw, w tym nowe województwo Elbląskie, Izba Rzemieślnicza w Gdańsku została zmuszona do wprowadzenia nowej siatki Cechowej i w ten sposób Cech Rzemiosł Różnych został przejęty wraz z całym majątkiem ruchomym i nieruchomym przez Cech Rzemiosł Różnych w Malborku do 1985 roku i byli reprezentowani przez starszego Cechu Edmunda Hoppe.
W 1983-1984 po śmierci Stefana Daniłów Spółdzielnią Rzemieślnicza kierował Alfons Poćwirowski który przez kilka miesięcy motywował Rzemieślników sztumskich, którzy należeli do Malborka, by na nowo powołać Komitet Organizacji Cechu Rzemiosł różnych w Sztumie. Na Czele komitetu stanął Eugeniusz Hoppe. Podczas Walnego Zgromadzenia Spółdzielnia w Malborku w dniu 23marca 1984 roku powołała Cech Rzemiosł Różnych w Sztumie przewodniczącym został Pan Eugeniusz Hoppe. 30 marca 1985 Został wybrany nowy Zarząd.
Ponieważ Dom Rzemiosła 1000-lecia wymagał natychmiastowego remontu . zmotywowano i wyremontowano nasz Dom Rzemiosła 1000-lecia w 1986, w którym też nadal jesteśmy